Bizden Haberler

Düşer mi Çıkarmı Abi

19.10.2017

Piyasalarda hareketler sertleşince, herkes bu hareketlerin nereye kadar devam edeceğini merak ediyor. Elindeki dövizin ya da hisse senetlerinin derdine düşüyor. Elinde yatırım aracı olmayanlarsa alma zamanı geldi mi diye araştırmaya başlıyor. Kısaca başlıktaki soruya cevap vereyim, BİLMİYORUM

Benim için alıp satma eylemi (trade) bir harmoni içinde dans eden grafik ve göstergelerden ibarettir. Amaç para kazanmak olmasına rağmen odağımız fiyat oluşumlarıyla ortaya çıkan resmin doğru yorumlanmasından ibarettir. Kazanç kendiliğinden gelir. Birde psikolojik faktörler söz konusudur, oluşan resimde ortaya çıkan gerçeklikten kaçarak kafamızda kurduğumuz senaryoyu uygulamaya kalkarsak bu film gişede iş yapmaz.

Dow teorisinin kurucusu Charles Dow 117 yıl önce diyor ki gelişen tüm olaylar fiyatların içinde yansıma bulur ve sadece  fiyatlara(göstergelere) bakarak yönü tahmin etmek mümkündür.

ABD Türk vatandaşlarına vize vermeyi durdurduğunda sert yukarı hareket yapan dolar, bu olay öncesinde de dış ve iç gelişmeler sebebiyle bazı desteklerde tutunmuş güçlü yukarı duruş göstermekteydi. Bu olay yukarı yönlü hareketin daha da ivmelenmesine neden oldu. Şayet olay öncesi şartlar bu şekilde değil de tam tersi olsaydı bu ivmelenme çok sınırlı olacak belki de fiyatların dengesi dakikalar içinde normal seyrine geri dönecekti. Doların 70 günlük hareketli ortalamadan destek aldığını ve 3,59 direncine kadar güçlü bir hareket içinde olduğunu yazılarımızı okuyanlar tarafından bilinmekteydi. 3,59 seviyesini geçerse doların bir bilinmeze doğru sert hareket yapacağını da bu satırlarda yazmıştık. Nitekim geçen hafta cuma kapanışı 3,6149 seviyesinden gerçekleştiren doların yukarı hareket yapacağını bilmek için ABD’li kovboyların  açıklamalarını beklemeye gerek yoktu. Şimdiki teknik görüntü ise şu şekildedir, sert yukarı hareketin düzeltmesi en çok 

3,61 seviyesine kadar olabilir bu seviye aşağıya geçilmediği takdirde doların güçlü duruşunu sürdüreceğini düşünüyorum bir sürpriz yapıp 3,61 in altına gelmesi halinde tekrar değerlendirmek gerekecektir.

Biste baktığımızda ise 26.12.2016 tarihinde 78,138 endeks seviyesi kapanışla başlattığı yükseliş trendini 18.09.2017 tarihinde  104,122 kapanış değerini görerek bitirmiştir. Trend yaklaşık bir ay önce sonlanmıştır. Artık bist100 endeksi destek  noktalarında  tutunma çabasına girmiş 110,000 üzeri seviyeleri hayalinden şimdilik uzaklaşmıştır.

Teknik olarak 106,000 seviyesi geçilirse trende girmek için sarı ışık yanmış olarak yeşil ışık ise şimdilik sadece  110,000 seviyesinin geçilmesine bağlıdır. Kırmızı ışığı düşünmek istemiyorum ama 96,000 seviyesinin altına gelirse  tüm ihtişamıyla yanacaktır.