Bizden Haberler

YENİ YILDA KİM KAZANACAK ?

07.01.2018

Yeni yılın ilk yazıları hep önemli olmuştur, herkes yeni yıla dair dilek ve temennilerini yazar, uzmanlık alanlarıyla ilgili beklentilerini ortaya koyarlar ,Bu beklentiler o yazarın bilgisine derinliğine dair ip uçları verdiği düşünülür. Şeytan Rıdvan’ın oyunculuğu bir yana, yorumculuk kariyerinde zirveye çıkması ‘’gol olur’’ dediği ve gol olan ataklar sayesinde olmuştu.

Tabi ki bizler en çok yanılan (deprem profesörlerinden sonra)bir meslek gurubunun mensubu olarak yine yanılma pahasına, bazı görüşlerimi sizinle paylaşmak isterim.

Dolar, geçtiğimiz yıl başında tarihi zirvelerini zorlaması sebebiyle ,kazandırma yarışında yıla dezavantajlı başlamıştı, bu yüzden, 2017 de az kazandıran yatırım araçları arasında yerini aldı .3,52 başladığı yılı 3,79 seviyesinde tamamladı .2018 yılı içerisinde diğer değişkenler sabitken(Ceteris paribus) alt bant 3,40-3,60  üst bant 4,20-4,50 olmak üzere bir hareket içerisinde olmasını bekliyorum. Bunu  ABD’nin Irak ,Libya, Mısır ,Suriye derken; İran’la ilgili sınırımızda yeni bir kaos bölgesi yaratmamasını umarak söylüyorum.

Euro, geçtiğimiz yıl Avrupa’nın kısmen krizden çıkış sinyalleri vermeye başlamasıyla diğer para birimlerine karşılık güçlü kalmayı başardı ,TL karşısında da Dolara göre daha iyi bir performans göstererek 3,71 seviyesinden başladığı yılı 4,54 kapayarak 2018 için dikkatle izlenmesi gereken bir para olduğunu gösterdi .2018 yılında Avrupa bölgesinde kriz çıkış konuşmalarının daha çok yapılacağı düşünüldüğünde yeni yılda 5 lirayı aşacağı beklentisi gerçekçi olur diye düşünüyorum.

Altına geçmeden kripto paralarla ilgili birkaç söz söyleme ihtiyacı duyuyorum. Her ne kadar risk var güvenlik yok, sanala güvenilir mi?, gibi pek çok karmaşık düşünceler içerisinde olduğunuzu bilsem de en azından 2018 yılını bu piyasaları öğrenmeye ayırın derim .Yılbaşında 900 dolar olan 1 Bitcoin yılsonunun 13,000 dolar seviyesinde kapattı .toplam hacmi 200 milyar dolar olan bu piyasa gelecekte ülkemize ve insanımıza yepyeni kapılar açabilir.

Diyanet işleri başkanlığının kripto paralar konusunda bir ayda 2 kere fetva yayınlamış olmasını da yadırgadığımı buradan söylemeden geçemeyeceğim. Ekonomistlerin bile tam olarak ne olduğunu anlamaya çalıştığı bir dönemde belli ki, diyanet konuyu tüm yönleriyle kavramış ve belki de ülkemize milyarlarca dolar akıtma potansiyeli olan bu işin haram olduğuna karar vermiş. Açıkçası, aklıma başka niyetlerini getirmesem bile en hafifiyle çok acele verilmiş bir hüküm olduğunu düşünüyorum.

Altın 2017 yılında beni okurlarıma mahcup etmek için elinden geleni yaptı ve başarılıda oldu, doların ve onsun hareketlerinin uyumu ve TL’nin (dünya para birimlerine oranla) dolar karşısında güçlenememesi, onsun 2017 yılına avantajlı düşük bir seviyede başlayıp yukarı trend oluşturması gram altının yıla 131 TL den başlayıp, 158 TL den kapatmasına neden oldu başarılarının devamını dilerim.

En gözde yatırım aracımız BİST 100 endeksine geldiğimizde, 2017 rekorlar yılı olarak geçirdi, yıla 77,900 seviyesinden başlayan endeks yılı 115,333 seviyesinde tamamladı ,yeni yılda ise enflasyon bazında egale edilecek 125,000 seviyesi ile dolar bazında kırılacak 180,000 seviyeleri bizi bekliyor. Diğer değişkenlerde oluşacak etkiler çok net olmasa da, hisse senetlerinin 2018 yılında pozitif seyredeceğini öngörüyorum. Önümüze konan engellerin aşılmasıyla dış talebin daha da artabileceğini ve 2018 yılı içerisinde yeni hedeflere yürünebileceğini düşünüyorum. Ancak unutulmaması gereken, her zaman söylediğim,  hisse senedi alım satımının bir bilme oyunundan çok, bir strateji oyunu olduğudur.