Bizden Haberler

PİYASALARDA GENEL SEYİR

03.02.2018

Geçen hafta belirttiğimiz gibi Bist 100 endeksi dokuzuncu aydaki dolar bazı zirvesi olan 121,000 seviyesine tekrar ulaştı. Direnç noktası olarak kabul ettiğimiz bu seviyeye gelinmiş olması ve de yurt dışı borsalarda gerçekleşen düzeltme hareketlerinin etkisiyle endekste bir miktar yataylık ve yukarı ivmede yumuşama oluştu.

Dolardaki yukarıya doğru olan hareketin sınırlı kalması ve Türk hisselerine olan yabancı talebinin sürmesi sebebiyle önemli çapta bir bozulma endekslerde görülmedi.

Dolar endeksindeki aşağı yönlü seyir sürmekte, Euro dolar paritesinde Euro yönünde güçlü duruş devam etmektedir.

Dolardaki genel zayıf seyrin avantajını kullanan ons altın 1260 dolar seviyesinden başladığı yükseliş trendini 1366 dolar seviyesine taşımayı başardı, bu seviye altın için kritik önemde bir seviyeyi ifade ediyor. Kabaca söyleyecek olursak 2013 yılı içerisinde gördüğü dip seviyelerden verdiği her tepkide 1360/1370 dolar seviyesine kadar yükselerek tekrar geri çekilmeler yaşamıştı.

Bu kez bu seviyenin aşılması ABD cephesinde, işlerin iyi gitmediğinin faiz artırım planlamalarına karşın dünyada dolardan ziyade altına güvenin arttığının işareti sayılacaktır.

Gram altın yatırımcısının keyfini kaçıracak tek şeyin dolardaki geri çekilmeler olacaktır. O kadar kusur bu ışıltılı madende de olur deyip konuyu kapatalım.

Döviz yatırımı yapmak isteyenlerin 2018 yılında tercihinin Euro’dan yana olması gerektiğini önceki yazılarımızda özellikle belirtmiştik, durumda bir değişiklik yok, Doların güçlenemediği pozisyonlarda altınında (ons) alternatif bir yatırım olacağını söylemek yanlış olmaz.

Hisse senetleri için ise 2018 yılı halka arzların yılı olacak gibi görünüyor, piyasalarda gücü gören işletmeler birer ikişer borsalarda işlem yapmak için sıraya girmiş durumdalar.

 İyi şirketlerin hisse senetlerini halka arzdan alınması doğru bir karardır. Yirmi yıl önce halka arz olmuş iyi hisselerden bir tanesi halka arzını 55 TL’den yapmıştı, bu zaman içerisinde 48 TL temettü olarak geri verdi, sermaye artırımı sonucu 1 adet olan hisse miktarı 19 adete çıkmış ve fiyatı bugün 15 TL’dir bu hesaba bakıldığında; 7 TL yatırım 20 yılda 285 TL olmuştur. Enflasyon bu süreçte % 435 gerçekleşmiş kazanılan paranın yaklaşık 30 TL’sini enflasyona gitmiş gerisi net kar olarak hanemize yazılmıştır.  Ayrıca, alınan temettülerinde hisseye dönüştürülmesi karlılığın daha yüksek seviyeye taşınmasını sağlayacaktır. Borsa İstanbul başkanı Sayın Karadağ’ın açıklamalarına göre Bist 100 endeksinden sıfır atılma işlemi Nisan ayı gibi yapılabilirmiş sıfırlar atıldığında, psikolojik tesirle Bist 100 endeksinin öngördüğümüz hedeflere ulaşılması daha hızlı olacaktır.