Bizden Haberler

BÜYÜMEK NE DEMEK ?

21.02.2018

Ülke ekonomilerinin büyümesi, üretimin ve pazarlama imkanlarınızın artması, yeni sorunlar üretir.100 milyar dolar büyüklüğündeki bir ekonominin(GSYH) başlıca sorunu kapasite artışı ve ürün çeşitliliği, girdi maliyetleri olabilirken, büyüklük 500 milyar dolara çıktığında eski sorunların bir kısmını çözmüş olursunuz. Bu kez de önünüze Pazarlama sorunları, rekabetçi fiyatlarla baş edebilmek için verimliliğin arttırılması gibi konular çıkar. Bütün bu konular işletme, pazarlama veya iktisat kitaplarının çözüm aradığı konulardır.  Ancak ülke ekonominiz 1 trilyon doları geçmeye yaklaştığında, artık kulvar değiştirme eşiğine gelmişsiniz demektir. Çelik çekirdeğe yaklaşmış, dünya çapında 5-10 ülkenin bulunduğu piste ya çıkmış ya da çıkmak üzeresiniz.

Bu noktadan sonra yaşayacağınız sorunlar çok daha büyük karmaşık olacaktır, üreteceğiniz çözümler sizin ilerde çelik çekirdeğe dahil olup olmayacağınızı belirleyecektir. Ancak sizin alttan gelişinizi sevinçle karşılayan bir kitleden bahsetmiyoruz, önünüzü kesmek için tüm imkânlarını seferber etmeye hazır bir bloktan bahsediyoruz. İzleyeceğiniz yol, yöntem ve stratejileriniz, Pazar,hammadde anlamında ya önünüzü açacak ya da sizi kendi coğrafyanıza mahkum edecektir. Kendi coğrafyasına mahkum olmuş bir sanayi ve teknoloji devi düşünülemez. Almanya’nın 1. Ve 2. Dünya savaşını başlatmasının başlıca sebebi, hammadde ve pazar kapma yarışında diğer Avrupalı ülkelerden geri kalması olmuştu. Başka ülkelerin malınızı almaya cesaret etmeleri sizin onlara verdiğiniz güvenle doğru orantılıdır. Aksi takdirde bu ülkelere ödemiş patatesi satmakla yetinirsiniz.   

Afrin olayını değerlendirirken bu perspektiften bakılmasında büyük yarar olduğunu düşünüyorum. Barışı ancak güçlüler tesis edebilir, zayıfların güç kazanma mücadelesi asla barış getirmez.

ABD piyasalarındaki yaşanan kırılma ve artçı sarsıntıları devem ederken, Afrin’den gelen haberler kırılganlık yaratmaya devam ediyor. Dolar sakin seyir korunmaya çalışılıyor. Zaman zaman Haberler ve ABD kaynaklı verilerde pozitif gerçekleşmeler,dolarda yukarı yönlü hareketlilik yaratıyor,3,84 seviyesi kuvvetle geçilmediği takdirde stabil hareket devem eder diye düşünüyorum.

Bist 100 endeksi  ise kendini SP 500 ve DJ’sa endekslemiş görünüyor.Afrin haberleriyle negatif ayrışsa dahi çoğunlukla dış borsalarla paralel seyrini sürdürüyor.113,300 ve 11,700 seviyeleri destek olarak görünüyor yukarıda ise 117,000 seviyesi direnç olarak görünmekle birlikte dalgalı seyrin bir süre daha süreceğini öngörüyorum.