Bizden Haberler

Jerome Powell Hızlı(!) Başladı

02.03.2018

Yıllardır piyasaları izlerim, bölgemizde ve dünyada esen sert rüzgârların piyasalarda,kasırgaya dönüştüğünü gördüm. Bir sözün, bir davranışın piyasaları toz duman etmesini gördüm. Piyasanın havadan nem kapıp kendini yerden yere vurduğunu gördüm. Savaşlar, seçimler, siyasi kavgalar daha neler neler.

Bütün olayların,piyasa üzerinde etkisini izah edebilecek sözleri bulmakta ekonomistler, en az siyasetçiler kadar mahirdir. Yine de, 2008 yılından sonra ABD ekonomisinin bozulması ile dünya borsalarının girdiği depresyon ve senelerce bunun aşılması ile ilgili yazılar yorumlar beklentiler ve sonunda, Hah, ABD krizden çıkıyor dediğimiz bir anda yine faturanın bize kesiliyor olması, Bünyemin kaldırabildiği bir şey değil.

ABD dolarına alternatif üretemediğimiz sürece ABD ile aynı evi paylaşıyormuş hissinden kurtulamayız. Fed başkanının kim olacağı konusu bizim merkez bankası başkanımızın kim olduğundan daha önemli ise, ABD’nin on yıllıkları, stres endeksinin seviyesi, gelecek yıl kaç faiz artırımı yapacağı gibi konular tüm dünyada kaygı ve endişeye yol açıyorsa bu işte bir terslik olduğunu düşünürüm.

Şayet bu tersliği benden başkası fark etmiyor, hissetmiyor veya önemsemiyorsa dünyanın geleceği adına ciddi endişelenmemiz gerekiyor.

Geçtiğimiz hafta çiçeği burnunda Fed başkanının ilk sunumu vardı, ‘’Jerome Powell’’  bir rivayete göre; heyecanla yaptığı açıklamalar sebebiyle, bir rivayete göre ise bile isteye ABD’de işlerin yolunda gittiğini faiz artırımlarının program dahilinde yapılacağını açıkladı. Piyasa aktörleri bu açıklamalar sonrasında ABD tahvil faizlerinin artışına ve hisse senetleri piyasalarında sert satışlara şahit oldular. Şimdilik 2018 yılı için 3 faiz artışı kesin görünmekle birlikte, önümüzdeki aylarda ABD’den gelecek istihdam, ücretler ve enflasyon verileri hayati düzeyde önem kazandı. Bu verilerde olası gelebilecek yüksek rakamlar hisse senetleri ve altın piyasası için negatif olacaktır.

Geçen yıl Euro üzerinde yaptığımız olumlu beklentilerin ABD deki bu gelişmeler sebebiyle 2018 yılında dolar lehinde bir pozitif ayrışmaya yol açma ihtimali ortaya çıkmıştır.Euro/dolar paritesinde 1,22 seviyesinin aşağı doğru kırılması halinde 1,20 ve hatta verilere bağlı olarak 1,17 seviyesine kadar geri çekilmesi olası görünüyor. Bunun böyle olmaması için tek seçenek Avrupa’da işlerin iyi gittiğine dair sinyallerin daha kuvvetli alınması,ancak 2018 büyüme beklentilerine baktığımızda şimdilik daha muhafazakar hedefler ortaya konulmuş görünüyor.

TL tarafında ise doların artık 3,74 seviyesinin altına gelme olasılığı yok denecek kadar azalmıştır. İçerde enflasyonun, yüksek seyretmeye devam edeceği ve yeni teşvik paketlerinin seyrinden anlaşılmaktadır. Hükümet istihdam ve üretimi öncelemiş büyüme uğruna enflasyon kurban edilmiştir. sanırım bu politika 2019 sonrasına kadar devam edecektir.

Hisse senetleri için yüksek volatilite dönemi başlamıştır sürekli düşüş ve sürekli çıkıştan ziyade fırsatların kollanması uygun fiyatlı hisseleri al karı görünce sat diye tarif edebileceğim ‘’tilki piyasası’’ başlamıştır diye düşünüyorum.