Bizden Haberler

Hızlı ve öfkeli

22.07.2017

Piyasalarda işlem yaparak para kazanmaya çalışanlara yatırımcı diyoruz. Diyoruz diyorum çünkü gerçek bu değil.

Piyasalarda işlem yapan kişilerin pek çoğu yatırım düşüncesinden uzak, para kazanma niyetiyle, alım satım yapan, kendi çapında spekülatörlerdir.

Yatırım dediğimiz şey; Twitter, whatsapp, ya da internet forumlarından akan bilgilerin köpürtülerek dağılması ve piyasa oyuncularına ulaşmasıyla, pozisyonların alınması ve bu pozisyonlardan para kazanmanın umulmasından ibaret bir davranış döngüsü.

Ancak yatırım dediğimiz kavram bunun ötesinde bu hareket tarzından daha fazla derinlik ve içerik gerektiren bir faaliyettir.

Öncelikle insanın kendini tanımasıyla başlar. Piyasalarda işlem yapanların tümü bu faaliyeti para kazanmak için yaptıklarını söylerler, fakat gerçekte işlem yapanların bir kısmı adrenalin ihtiyacını tatmin bir kısmı imajına olumlu katkı vereceğini düşündüğü için ya da parayı koyacak yer bulamadığı için yapar.

Dünyadaki beş milyar insana sorsanız içlerinden hiç biri para istemiyorum demeyecektir. İstekle bu isteğe yönelecek hareket tarzı tamamen ayrı şeylerdir.
Bu isteğin gerçekleşmesi için arkasına konulacak irade, bilgi ve sağlam psikoloji içeren karakter maalesef her yatırımcıda mevcut değildir. İnsanın kendini tanıması dediğimiz şey de tam olarak budur.

Piyasa otoritesinin bunu keşfetmesi yeni değildir, uzun yıllardan bu yana bireysel yatırımcıların başarısız olması ya da istismar edilmesi sebebiyle, yatırım fonları gibi daha profesyonel yatırım araçlarına yönelmeleri arzulanmıştır.

Seans salonlarının kapatılması, günlük işlemlerin engellenmesi amacıyla adımlar atılması vs. Forexe yönelik alınan tedbirleri de bu kapsamda düşünmek gerekir.
Ancak Türkiye maalesef rekabetin ortaya çıkartacağı sinerjiyi kullanmayı (en azından bu alanda) bilmediği için kazandıran yatırım yöneticileri ortaya çıkamamıştır. (Sigortacılara yatırım yöneticisi denmesi de ayrı bir komedidir)
ABD de kurulan şahıs fonları bir yıl boyunca otoritenin izin ve denetiminde kurucunun koyduğu kuruluş sermayesini belli oranda kazanç sağlamaya çalışmakta, bir yılsonunda sağlanan kazancın ilanının ardında yatırımcılar bu fonlara yatırım yapabilmektedirler. Böylece yatırımcı geçtiğimiz(yıl) yıllar içinde hangi fonun yüzde kaç getiri sağladığını bilmekte ona göre istikrarlı getiri sağlayan bir fonun parçası olabilmektedir. Fon yöneticileri tüm bilgi ve birikimini kendi fonlarına yatırım yapan katılımcılara para kazanmaya adamaktadır.

Ülkemizde de bazı fonlar bulunmakta ancak piyasa otoritesi tarafından hangi alana yatırım yapacağı hangi yüzdelerle yapacağı çok kısıtlanan. Ve amacı yatırımcıya kazandırmaktan çok kurucu banka yada aracı kuruma kar sağlamak olan bu fonlar kurucuları tarafından sağılır inek gibi görülmektedirler.,
Maalesef ki yıllar içerisinde gerek yatırım fonları gerekse portföy yönetim şirketlerinin yatırımcıyı tatmin etmeyen, kazandırmayan şekilleriyle yatırımcılar tarafından bu kanaldan para kazanmanın mümkün olmadığı düşüncesi, kanaate dönüşme eğilimindedir. Bu sebepten para kazandırmaya yönelik bireysel fonların önünün açılması yatırımcının birikimlerini kendi deneyim ve bilgi eksikliği sebebiyle çarçur edilmesinin önüne geçilmesi para ve sermaye piyasalarımızın sağlıklı gelişmesi adına önem taşımaktadır.

Dolar TL de önceki hafta oluşan yukarı hareketler biraz durulmuş görünüyor, önceki haftada söylediğimiz gibi bu DTH(döviz tevdiat hesabı) hesaplarından yükselen dolara satış geldi. Avro ise eski zirvesi olan 4,17 yaklaşınca satış yedi bu cephede beklentilerimiz dışında şimdilik bir değişiklik görünmüyor. Yüksek seyir ve aşırı olmayan dalgalarla bu seviyeleri korumaya devam edecektir.

Altında ilginç gelişmeler yaşanıyor, dolar ve avrodaki toparlanma ons altını olumsuz etkilemeye devam ediyor. TL/dolar paritesindeki yükselişe rağmen gram altın yatırımcısına kazandırmadı(yaz başında gramcılara bu yaz ekmek yok demiştik) Avrupa ve ABD gelişmelere bağlı olarak onsun önümüzdeki dönem zayıf kalma beklentimiz devam etmektedir. Gramcılara şimdilik verebilecek iyi haberimiz yok maalesef.

Bist100 tarafında ise rekor, zirve yaptı tatavalarına rağmen endekse en çok tesirli hisse senedi Garanti bankası ancak 2013 yılı zirvesine ulaşabildi. Yani bu rekor kıran borsada 2013 yılında Garanti bankası hisse senedi almış olan bir kişi parasını üstüne bir kuruş nema almadan aynı fiyata ulaştı. Bizde buna rekor diyoruz, Demeyin!

Asıl rekor endeks 5 dolar seviyesi olan 180 bin geçilebilirse gerçekleşecek.