Bizden Haberler

DOLARIN ATEŞİ

12.04.2018

Yine yangın yerine dönmüş bir piyasayla karşı karşıyayız. Bir süredir, Türkiye’nin  cari açık rakamları  açıklandığından bu yana ,yabancının bono ve Bist tarafından çıkışlarına ve dolardaki yukarı yönlü harekete şahitlik etmekteydik.

Bu hareketlerin ,ABD merkez bankası icraatları ve iç gelişmeler paralelinde normal sayma eğilimi açıkçası tüm piyasacılar gibi bendede vardı.

Lakin, Geçtiğimiz hafta Rus piyasalarında başlayan Rus borsalarını ve Rubleyi etkisi altına alan fırtına çok gecikmeden bizim kıyılarımızı da vurdu.

Rus hisse senedi endeksi 2017 yılı Ağustos ayındaki değerlerine doğru çok hızlı değer kaybederken ,Ruble Dolar paritesi Kasım 2016 fiyatlarına doğru hızla yukarı tırmandı.

Bu gelişmelerin kırılgan beşli denilen gurup içerisinde normal bir hareket mi yoksa Türkiye ve Rusya’ya özel tasarlanmış bir hareket mi olduğuna baktığımızda Rus Rublesi ve Türk lirasındaki olağanüstü hareketin, guruptaki diğer ülkelere göre daha sert olduğu gördük.

Aklımıza hemen Rusya, Türkiye ve İran’ın geçtiğimiz günlerde Suriye konusunda vermiş olduğu fotoğraf geldi, birilerine çok rahatsızlık vermiş olmalı  ayrıca, İngiltere ile Rusya arasındaki eski casus krizinde batı ülkelerinin blok halinde davranarak büyükelçilerini çekme eylemine Türkiye’nin Katılmamış olması ,eski emir erlerinin söz dinlememesi travması yaratmış olmalı.

Bu yetmezmiş gibi Suriye’den çekilme türküsü çığıran Trump’un birden Suriyeli çocukları önemsediğini söylemeye başlaması, mermi ve bombayla ölen 400 bin kişiyi görmezden gelip kimyasalla ölen kişiler üzerinden Rusya ve Suriye’deki tüm aktörleri sıkıştırmak için harekete geçmesi, çok organize ve planlı bir ekonomik operasyonun işaretlerini vermektedir.

Bu operasyon bizim için yaralayıcıdır, Türk ekonomisi üzerinde kalıcı etkiler bırakma ihtimali kuvvetlidir. Hükümetin ne tür tedbirler alacağını bilmiyoruz ancak doların yükselişini hafife alan sözlerin bir bakanların ağzından çıkması şanssızlıktır.

Doların yükselişi önemsizse, akaryakıta zam yapmayacaksın, yapıyorsan vatandaş nezdinde önemlidir, ete, süte tarım ürünlerinde fiyat artışına yol açıyorsa vatandaş nezdinde doların artışı önemlidir.

Vatandaş için önemli olan,Sayın bakan için önemsizse orada bir yanlış var demektir. Hükümete düşen bu saldırıların nasıl savuşturulacağını konuşmak ve anlatmaktır. Aksi takdirde paniğe kapılanlar dolar almaya koşarken bu geçicidir demek yanan yüreklere su serpmiyor.

Dolar pozisyonları olanların dolarlarını bu ara bozdurmalarını söylemeyeceğim elbette, ancak bu sert harekette bir düzeltme olabileceğini bilmelidirler. Suriye’deki gelişmeler ve Trump’un Twitter üzerinden dünyayı yönetme basitliği, bundan sonra devam edeceğe benziyor.Bu sebepten ne zaman ne diyeceği belli olmayan bu adamın twitleri piyasaları karıştırabilecektir.

Hisse senedi pozisyonları olan yatırımcılara tavsiyem sabırlı olmalarıdır. Çok kısa zamanda büyük çaplı bir toparlanma olasılığı zayıf görünüyor yılsonuna doğru ortalık sakinleştiğinde endekse paralel hisseler tekrardan toparlanacaktır. Bu dönemde spekülatif hisselerden uzak durmalarını tavsiye ediyorum.

e- posta :muratbilen@arzturk.com

twitter :@muratbilen1970