Bizden Haberler

İSTİKRAR OLSUN

03.05.2018

Türkiye’de olağanüstü heyecanlı günler yaşanıyor. Seçimin erkene alınmış olması iç dış cenahta herkeste alarm zilleri çaldırdı.

Basit anlamıyla düşündüğümde 14 Mayıs 1950 de yapılan çok partili demokratik seçimlerimizden bu yana yanılmıyorsam 18 adet seçim gerçekleştirmişiz. Nihayetinde biri gelip koltuğa oturdu. Yine öyle olacak.

 Seçimlerimiz sonunda 19 adet koalisyon hükümeti çıkartmışız. (18 seçimden 19 koalisyon çıkartmak bize özgü bir başarı olsa gerek) Bu hükümetleri n iktidarda kalma süreleri 1999 yılında kurulan Ecevit hükümeti hariç, ortalama 24 gün  ile 2 yıl arasında değişiyor. (Ecevit hükümeti 3 yıl 5 ay sürmüştü) 1950 ile 2002 yılları arasında 52 yıllık demokrasi hayatımızda, 37 yıl koalisyon hükümetleri eliyle yönetilmişiz.

Çok kutuplu ve çıkar farklarıyla bir araya gelmiş partilerin, oluşturduğu hükümetlerin uyum ve istikrar içinde, Ülkenin kalkınması için çalıştıklarını maalesef söyleyemeyiz.

 Hükümet kurulduğu andan itibaren çok kısa bir süre iktidarda kalacaklarını bildikleri için, devletin elindeki ve kendi sorumluluk alanlarındaki kamu kuruluşlarına ve kitlere yandaşlarını alma müteahhitlerine transferler yapma işleriyle meşgul olurlardı.

Askerden fırça yediklerinde ABD’nin ihtiyaç fazlası ya da ıskartaya çıkarttığı silah ve mühimmat anlaşmaları yaparlardı. Mümkün olursa komisyonlarını da hizmet bedeli olarak keseye indirmeyi ihmal etmezlerdi.

Çok iyi hatırlarım 1998 yılında Suriye sınırında konuşan Atilla Ateş paşa açık açık Suriye’yi tehdit etmişti. Yurt dışı gezisinde bulunan Dönemin, koalisyon hükümeti Başbakanı Mesut Yılmaz’a gazeteciler tarafından bu durum  sorulunca ‘’yok canım öyle şey olur mu? ‘’diyecek kadar acıklı bir duruma düşmüştü.

Kendi bürokratlarının dahi ciddiye almadığı hükümetlerin ne içerde ne de dışarıda ciddiye alınması söz konusu olmaz.

Başkanlık sistemi bize bu istikrarı ve karar alma kabiliyeti ve kıvraklığını getirecek mi, bilmiyoruz sadece umudumuz bu .

Rakiplerimiz ve bizi rakip dahi görmeyenler dev adımlarla ilerlerken bizim yarıştan kopmamız, Bilimde sanatta, teknolojide geri kalmamız ülkemizin, milletimizin ve medeniyetimizin sonu olur.

Aç kurtların dışarda uluduklarını duymayanlar için anlatayım. Salı günü 1 Mayıs’tı malumunuz. Emeğini Ülkemin kalkınmasına, büyümesine harcayan her işçi, emekçi kardeşimin bayramını kutluyorum.

Hafta başında yaptığım yorumda iç ve dış gelişme ve beklentilere bakarak, sakin bir hafta olacağı öngörüsünde bulunmuştum.

Fakat Pazartesi günü piyasa sakin sakin seyrederken, kapanışına bir iki saat kala Dolar hareketlendi, Borsaya çok sert satışlar geldi ama öyle böyle satış değil .Sanki bomba patlamış, deprem olmuş.

Herkes birbirine soruyor ne oldu? ne oldu? sebebini bilen eden yok.

Borsa İstanbul endeksi yüzde 3 den fazla düştü, Dolar şaha kalktı, biz hiç bir şey bilmeden piyasayı kapattık evimize gittik. Bir haber gelir düşüncesiyle kulağımız haber kanallarında, tık yok .

Ertesi gün 1 Mayıs tatil piyasalar kapalı, yine bir haber yok. Tam herhalde yabancı pozisyon kapattı, istisna bir durum diye düşünmeye başlamışken, piyasalar tüm gün kapalıyken açıklanmayan, ve Ağustos ayında açıklanması beklenen  S&P  adlı ‘’kredi derecelendirme’’ görünümlü ne olduğunu bilmediğimiz kurumun  not indirim haberi ajanslara düştü.

Zamanlama özel seçilmiş Dolar TL paritesinin en hacimsiz işlem gördüğü saat 00,30 da ve herkesin yattığı saatte sabah bomba patlasın diye kurulmuş kucağımıza bırakılmış.

Ne güzel  değil mi? piyasanın kapanmasına saatler kala alttan birilerine haberi sızdır,piyasaları karıştır, sonra tatilin geçmesini bekle piyasaların açılacağı gün sabah tekrar devreye sok . Ki tesirini arttırabilesin.Bu olay benim nezdimde, teröristlerin el yapımı bombanın içine çivi koyup patlatmasından farklı bir durum değil. Patlamanın şiddetini arttırmak için yapılan kirli bir tezgah.

Türkiye’nin kaybedecek bir 37 yılı daha yoktur. Kim gelirse gelsin ,kim yönetecekse yönetsin ama Ülkenin büyümesi ,kalkınması, güçlenmesi için .Güçlü ve kararlı bir yönetim sergilemek zorundadır .artık Türkiye’’ O, onu dedi Bu bunu dedilerle’’ yönetilemez. Artık olmaz.