Bizden Haberler

UYUDUN MERKEZ ,PATLADI HERKES

31.05.2018

Merkez bankamız, gayretlendirme ve teşviklerden sonra nihayet ses verdi. ABD’de beklenen faiz artırımı süreci ve uygulanan politikalar sebebiyle, Dolar tüm dünya para birimlerine karşı değer kazanırken, TL değer kaybında Arjantin’den sonra ikinci olarak gümüş madalya alabildi.

Merkez bankası ise reklamın iyisi kötüsü olmaz düşüncesiyle sanırım, tüm olup biteni sessizce izlemekle yetinmişti. Neyse ki her kafadan sesler yükselince ,dolar 4 TL iken yapması gerekeni 4,90 lara ulaşınca yaptı.

Ne yaptı; Fazi arttırmamak için aylardır yaptığı kandırmacadan vazgeçti. Önce en çok kullandığı geç likidite penceresi denilen bankaların günlük pozisyon kapatma faizinde 300 baz puan artışa gitti, bu yetmedi sadeleştirmeye gideceğini açıklayarak, alt bant üst bant, geç likidite gibi oyuncaklarla oynamaktan vaz geçtiğini açıkladı. Çat diye politika faizi olarak kullanılan, bir haftalık repo faiz oranını %16,5(%8,5’ta kalmıştı) olarak belirlediğini söyledi.

Daha ileri hareket yaparak Londra kaynaklı fonlara faiz oranlarının enflasyonla olan korelasyonun  korunacağına,  buna göre, yeni ayarlamaların yapılabileceği güvencesinin verildi.

Aferin dememizi bekliyorsa beklemesin, devlet böyle çalışır. Yolun eğriliğini herkes görür kimse bir şey yapmaz kaza olup canlar yitirilince, yol düzeltilir tedbirler alınır. Bu süreçte ortalama olarak yüzde 5 değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimlerine karşılık TL’nin kaybı bunların çok ötesinde gerçekleşti.

Bu sebepten, bizim vizyoner, Dünyayı ve Türkiye’yi okuyabilen, gerekli tedbirleri gerektiği zamanda alan, ticari ve moral değerlerimize zarar vermeden ya da en az hasarla bizi bu badireden çıkarabilecek kişi ve kurumlara ihtiyacımız var.

Bu dakikadan sonra olacaklar şunlar, tüm kesimler kendi zarar, ziyan tespitlerini yapacak bu kur seviyesi karlılıklara olan negatifliği gidermek için yeni fiyat ayarlamalarına gidecekler. Tüketim hızı ve büyüme yavaşlayacak, seçimlerden sonra yapılan zamlar ve düzenlemeler de büyüme ve istihdama negatif yük getirecek.

ABD kendi ekonomisini kurtarmak için tüm dünya üzerine baskı yapmaya devam edecek, ülkelerin kendi iç dinamiklerine göre az ya da çok herkes bu baskıdan etkilenecek.

Akıllı davranan önünü gören tedbirini zamanında alan bu fırtınadan gemisini batırmadan çıkartabilecek, bunu yapamayacak olanlara şimdiden geçmiş olsun.

Doların aşağı yönlü hareketi teknik olarak  4,37 ve 4,17 seviyelerine kadar görünmekle  birlikte endişeli çoğunluğun endişeleri kırılmadığı sürece düşen seviyelerden talep gelecektir. Doların bir yatırım aracı olmadığını dolarla ticareti olmayanların dolarda yatırım pozisyonu almasının zamanlamayı ayarlayamaması halinde zarara uğrama ihtimalinin olduğunu hatırlatmak isterim.

Hisse senedi piyasası ise doların geri çekilmesinden olumlu etkilenmesine karşılık seçim sonuçlarını görmeden yatırımcılar harekete geçmeyecektir. Ancak bir kısım risk iştahı yüksek oyuncunun seçim öncesinde seçim sonrası için pozisyon alabileceğini bunun bist 100 endeksini hareketlendirebileceğini düşünüyorum. 103,500 üzerinde kalan endeksin 108,000-112,000 seviyesine kadar hareket alanı bulması mümkün.