Bizden Haberler

PAPAZ EKONOMİSİ

11.10.2018

Yeterli ekonomik büyüklüğe ulaşmamış, uluslararası sisteme tam entegre olmamış ekonomilerde krizler sembollerle tarif edilir. Anayasa kitapçığının atılmasının yada papazı tutuklamanın kriz çıkarttığına inanılır. Psikolojide ‘’Yansıtma’’ olarak adlandırılan bu olay bir davranış bozukluğu olarak kabul edilir.

Peki, tersten soracak olursak kitapçık atılmamış olsaydı yada papaz tutuklanmasaydı kriz olmayacak mıydı ? Tabikî olacaktı ..

Krizlerin çıkış sebebi insanoğlunun en temel zaafından kaynaklanır, Batı toplumlarının kısmen çözdüğü ve İslam toplumunun asla çözemediği bu zaaf onlarla aramızdaki gelişmişlik düzeyini belirleyen en temel konudur.

‘’Az çalışayım, Çok iyi yaşayayım’’ diye tarif edebileceğimiz bu zafiyet, Kurulacak doğru sistem ve alt yapıyla aşılabilir. Ama maalesef siyasilerin oy kaygıları bu sistemin kurulmasına bugüne kadar izin vermiş değil.

Ülkelerin içinde bulunduğu şartlar, toplumların refah düzeylerini belirlerken. İnsan kaynağının doğru kullanılması da toplumun bilinç düzeyini, sosyal hayatını, ahlaki düzeyini ve uluslararası itibarını belirler. İnsan kaynağını kullanamayan ülkeler, diğer kaynaklarını kullanamaz.

Arap ülkelerinin büyük güçlerle çarpıkta olsa pozitif ilişkiler kuranlar, toplumlarını belli düzeyde, yaşatırken, aynı alt yapı ve kaynaklara sahip fakat büyük güçlerle ters düşmüş ülkeler iç çatışma yoksulluk ve perişanlık içindeler.

Petrol rezervleri bakımından Suudi Arabistan’ın üzerinde yer alan Venezuela’da halk fakirlik ve enflasyon sebebiyle kırılırken, neredeyse hiçbir yer altı zenginliği olmayan İsviçre 85,000 dolar kişi başı milli geliriyle bir refah ülkesi olarak parlıyor.

Gelişmişlik pozitif akıl dairesinden çıkmadan, bizi ezme ihtimali olan fillerden uzak durarak, yutmaya çalışanın boğazında kalacak boyuta ulaşmamıza bağlı olacaktır.

PİYASALARDA SON DURUM,

Alınan acil tedbirler ve ABD’den olumsuz açıklamamaların gelmemesi, Almanya ziyaretiyle yumuşama eğilimine giren Avrupa ilişkileri. Piyasaları olumlu etkiledi.

Pek tabi, doların 7 TL olması sonunda hızla frenleyen ithal tüketim ve ucuzlayan Türk mallarında dış talep patlaması, cari açığın kapanması gibi konular doların 10 TL olacağı konusunda söylemleri azaltmış görünüyor. Benim kanaatimde 5,50 -7 bandında doların bu yıl ve önümüzdeki yılı geçirmesi yönündedir.

Borsa 100 endeksimizde yukarıda saydığımız gelişmelerden olumlu etkilenerek 100,000 seviyesine bir atak gerçekleştirdi, ancak Yabancının kaygıları henüz giderilemediği için 85,000 den 100,000 gelen endeks tekrar  93,000 seviyesine geriledi. Papazın serbest bırakılması halinde maksimum 105,000 seviyesine kadar bir atak yapabileceğini, fakat bu seviyenin aşılmasının  şimdilik zor göründüğünü söyleyebilirim.

Doların, Yüksek kalmasına olan ihtiyacımız devam ederken, güçlü TL kimsenin işine gelmeyecektir. Papaz serbest bırakılırsa, 5,50 TL  seviyesi, serbest bırakılmaz ise 7 TL ye yaklaşan bir fiyat görüleceğini düşünmekteyim.

Yazımı yazdığım saatlerde papazla ilgili karar henüz açıklanmamıştı, Ancak gelen işaretlere baktığımda bir ara formül bulunarak papazın serbest bırakılacağını gösteriyor. Papaz krizi de böylelikle bitecektir.