Bizden Haberler

PİYASALAR NEDEN ,ÇOK MUTLU

19.10.2018

Papaz sorunu nihayet aşıldı. Olması gereken oldu,  rahip evine gitti , fakat kavga bitti mi? O henüz belli değil. ABD’den gelen sinyallere baktığımızda yarım ağızla da olsa bir memnuniyet ifadesi var. Fakat kendilerinin herhangi bir konuda adım atacaklarına dair bir açıklama, henüz duymadık.

Ya anlaşma, anlaşılmasın diye zamana yayacaklar, ya da çamura yatmak için top çeviriyorlar. Yaşayıp göreceğiz.

Piyasamıza bakarsanız rahip sorunu bütün kötülüklerin anasıymış ve o, çözülünce her şey yoluna girmiş gibi görünüyor.

Aslında piyasalarda olan, kötü haberden yorulmuş, olumsuzu satmaktan bitap düşmüş, yatırımcı psikolojisinden ibaret.

Bu sorunun, son sorun olmadığını herkes gibi piyasa oyuncuları da gayet iyi biliyor, kapıda Mümbiç, Fırat’ın Doğusu, Fetö meselesi, Hakan Atila’nın salıverilmesi, Halkbank’a Yaptırım beklentisi,S400 Füze krizi VS.VS 

Üstelik, işsizlik rakamları ve Sanayi üretim rakamlarının işaret ettiği gibi, yavaşlama belli bir ivmeyle gerçekleşmeye başladı, İMF ve pek çok kaynağa göre 2019 yılında büyüme hayal gibi görünüyor.

Peki piyasalarda bu coşku ve heyecan neyin nesi,? Futbol için söylendiği gibi ‘’futbol sadece sahada maç yapan 22 kişiden ibaret değildir’’, sözü ; Piyasalarda sadece alınıp satılan Hisse senedi, Altın Ya da Dövizden ibaret değildir. Bunun ötesinde Para kazanmayı bekleyen Aracılar, Yorumcular, Oyuncular, Fon sahipleri Fon yöneticileri, televizyoncular gibi pek çok unsuru içinde barındırır.

Yükselişler sadece, hakim kapital sahiplerinin tatmin oldukları noktalarda geri döner. Düşüşlerde ise, düşüşün artık kimseye yaramadığı anlaşıldığında toparlanmaya başlar. Çünkü piyasa dediğimiz organizma insan beyninin algılarıyla değil, kendi iç tatmin dürtüleriyle çalışır.

Piyasa için beklentiler ve reel gerçekleşmeler yapılacak hareketin ilk ivmesini vermekle birlikte hareketin sonlanması tamamen iç dinamiklerle oluşur.

Tıpkı bir Antilop sürüsüne aslan saldırısında, hızla kaçışan antilopların ürkme durumunun sona ermesinin aslanla ilgisi olmadığı gibi.

Piyasalar, şimdilik sakinleşmiş görünüyor, Ancak önümüzdeki günlerin çok parlak olmadığını söyleyebilirim. En kötü fiyatlandı lakin, henüz Sanayi ve banka hisselerinin bilançolarındaki bozulmaların ne boyutta olduğunu bilmiyoruz, Tüm tedbirlere karşılık Enflasyonu bilmiyoruz, İşsizlik ve üretim rakamlarının ne kadar daralacağını bilmiyoruz Tüm bu gerçekleşmeler oldukça piyasaların huzursuzluğu artacaktır.

Daralmaya bağlı olarak Döviz ve faiz cephesinde çok büyük oynaklık yaşanmasını beklemiyorum, ancak piyasa barometresi konumundaki borsalarda dalgalanmaların bir süre daha süreceğini şimdiden söylemek gerekiyor.