Bizden Haberler

SOĞAN GÖZÜMÜZÜ YAKTI

23.11.2018

Ekonomide psikolojinin ne kadar etkili olduğunu bu satırlardan, defa kereler anlatıp durduk. Evet; gerçekten çok önemli. Olacağına inanmadığınız hiçbir şeyi başkasına inandırmanız mümkün değil. Hiç kimse inanmadığı bir işe, ülkeye para yatırmaz ortak olmaz, hikâyesini satın almaz.

Tam da  bu sebepten Ülkemizin geleceğine, gücüne ve insanına olan inanıcımızı kaybetmememiz çok önemli. Lakin, soğanın kilosu, henüz hasadın yapılmasından birkaç ay sonra 5 TL olmuşsa bunun, yaratacağı ters psikolojiyi yönetmek elbette ekonomi yönetiminin işidir.

Ekonomi yönetimini sadece makro göstergelerden ibaret saymak çok büyük yanılgıdır. Büyüme tahminlerinin, işsizlik yada enflasyon beklentilerinin 2019 da stabil hale geleceği ve 2020 de olumluya döneceğine dair öngörülerin, her yemeğine soğan doğrayan, hanım ablaların ve kardeşlerimizin nezdinde çok da önemli olduğunu zannetmiyorum.

Efendim stokçu stokladı, aracı arayı açtı, yan yattı çamura battı. Bize ne ….

Avrupa birliği sürecinde, her lüzumlu lüzumsuz konuda lisanslama yapan devletimiz gıda konusunda toptancı ve aracılara yapacağı lisanslama sistemiyle bu sorunun şıp diye önüne geçmeyi düşünmemişse bunun faturası vatandaşa çıkmasın.

İşini düzgün yapmayan toptancının aracının lisansını şak! diye iptal edersin, oda ertesi gün pazarda soğan satma işine geri döner.

Bu doların yükselmesi, küresel piyasalarda para dolaşımının azalması, petrolün değerlenmesi yada global borsalardaki gerilemeden, etkilenmek gibi bir şey değil. Her ne ekonomik şart altında olursak olalım Patatesi, soğanı ve temel beslenme ürünlerimizi ucuz tutma sorumluluğumuz ve görevimiz var.

Dış dünyada ise, ABD nin ticaret savaşlarını, Doların aşırı değerlenmesini, Petrol fiyatlarındaki düşüşün paniği ve resesyon tehlikesi konuşulurken; Yukarıda sayılan endişelerin dönüp dolaşıp bize yarayacağı muhakkak.

Resesyon beklentisi ve dolardaki değerlenme sürecinde FED’in 2019 faiz artırımlarını azaltması , muhtemelen 2 defa yapması aralıkta ise hiç yapmaması yönünde baskılar artıyor. Goldman sachs  geçen hafta yayınlanan raporunda doların 2019 yılında küresel anlamda aşağı yönlü olacağını tahmin ettiğini söyledi.

ABD’nin huysuz, geçimsiz tavırları AB nezdinde Türkiye’yi daha aranan bir partner yaparken, Rusya ilişkileri ve enerji koridoru projelerinin hayata geçmesi, Ülkemizin bölgesel aktör olma adına gücünü pekiştiriyor.

Piyasalar anlamında en kötüyü gördüğümüzü düşünüyorum. Dolar yatırımcısı enflasyon ölçüsünde kazanç sağlamayı hedeflemeli, mevduat ve bono faizleri cazibesini bir süre daha koruyacaktır. Bir yıllık vadeyi göze alabilecek olanlar için hisse senetleri piyasası oldukça cazip fiyatlarıyla daha yüksek getiri vadetmeye devam ediyor.

 

Yeter ki biz Soğan fiyatlarına sahip çıkalım..

 

.