Bizden Haberler

COVID REİS BÜYÜKSÜN

24.03.2020

İnsan hayatının, Tecrübe biriktirmek için çok kısa olduğunu her zaman düşünmüşümdür. Piyasalarda COVID 19 salgını son yüzyılın en büyük ekonomik krizini çıkarmaya aday görünüyor.

Çeyrek asırdan fazla bu piyasaları izlemiş bir kişi olarak, ABD borsalarının 1987 yılından bu yana en büyük düşüşünü yaşadığı tecrübeye ne benim, ne de Türkiye borsasının tevellüdü yetmedi.

Teknik analiz, temel analiz, makro görünüm, mikro inceleme hepsi boş hepsi anlamsız.

Fiyat seviyelerini belirleyen, varlığın sahip olduğu öz değeri, potansiyeli ya da ülke zenginlikleri veya diğer varlıklarla olan korelasyonu değil.

Tek güdüleme varlığı elinde bulunduran kişi, kuruluş ya da şirketlerin içine düştükleri panik çaresizlik ve korku.

Korku insanları yönetmek, yönlendirmek, hizaya getirmek için bilinen en etkili yöntem. Eski çağlarda savaşlar, katı yönetimler bu işi yapıyorlardı. Günümüz toplumlarında korkuyu salmanın yeni yol ve yöntemlerini buldular.

Virüsten ödü kopan dünya insanlarının, bu virüse karşı etkili olduğu iddia edilen bir ilaç ya da aşı bulunduğu varsayıldığında; bu aşı, kendi soyunu yok edebilecek bile olsa bu ilacı, aşıyı kullanmaktan geri durmayacaktır.

Sanırım bu korkunun yayılmasına bulaşıcılık hızının yüksekliği olduğu kadar ve medyanın insanlara verdiği mesajlardan kaynaklanıyor .Diğer taraftan sıradan kabul edilen hastalıklardan binlerce insan ölürken dünya üzerinde bu denli panik ve stres yaşanmıyor.

Dev ekonomilerin ve umut vadeden dinamik toplumların savrulduğu, tüketimin ve üretimin yüzdesel olarak 80 -90  düştüğü dönemde , hiçbir ekonomi ve ülkenin bunu kaldırabilme imkanı ve kapasitesi yoktur.

Hep George Soros’un ironik olarak söylediği; ‘’herkes Pearly Harbor’a koşarken Ben Wall Street’e koşuyordum’’ sözü aklıma gelir.

Büyük olaylar sermayelerin el değiştirdiği dönemlerdir, krizi yönetebilen, stresine yenik düşmeyenler bu dönmelerde yüksek kazançlar elde edebileceklerdir , ya da  koca koca servetler eriyecek hiç olacaktır.

Türkiye özelinde baktığımda 2020 yılının beklentileri karşılamadığı bir yıl olacağı anlaşılıyor. Faiz indirim sürecindeki TL varlıkların değerlerinin hızla değer kaybettiğine şahit oluyoruz. Yılsonu ulaşılması beklenen Dolar ve Euro’daki seviye şimdiden ulaşıldı. işlerin hızla iyiye gitmemesi halinde endişe vericidir.

Merkez bankamızın 1 puanlık faiz indirimi diğer ülkelerin faiz indirme operasyonlarından farklıdır.

Enflasyonu olmayan ülkelerin sıfır yada negatif faiz açıklamaları bir yana, bizim yüzde 12 olan enflasyonumuza korana etkisi yansıdığında ortaya çıkacak tabloda yüzde 9,5 faizle cevap  vermek; bir de üstelik kapatılmış sınırlar , durmuş ihracat ve daralan gelir kapıları varken, devletin vereceği destekle ortaya çıkacak finansman açığının bu faiz oranlarıyla kapatılması çok bilinmeyenli denklem gibi.

Bu karmaşada ben bir çıkış yolu bulamadım umarım devlet bir yol bulur.